Az önfelszívó, vagy kerti szivattyú meghatározása, és mikor van erre szükség?
Az önfelszívó, vagy kerti szivattyúk kiválóak locsoláshoz, akár kútból, vagy ciszternából való víz kiemelésére, ugyanis ejektoruknak köszönhetően nem levegősödnek le. A kerti szivattyúk csak maximum 9 méter mélyről képesek felszívni a vizet. Az ennél mélyebben lévő víz felszívására már búvárszivattyúra van szükség, melyek alkalmasak ásott vagy fúrt kutak vizének továbbítására is.
A kerti szivattyúk tulajdonságai
Az önfelszívó, vagy kerti szivattyú a felépítését tekintve nagyon egyszerű, nagyobb a homoktűrése, mint a búvárszivattyúnak, és javítása is sokkal könnyebb. Kiváló ár-értékarány jellemzi őket, egyszerű és gyors telepítés. Nyomáskapcsolóval és lábszeleppel alkalmasak egy hidroforos házi vízmű rendszer víz ellátására.
Alkalmasak levegős folyadékok továbbítására is
A kutakban, a szívó oldalon sűrűn fordulhat elő légbuborékok képződése, gázosodás. Az önfelszívó szivattyúk ejektoros elven üzemelnek. A lapát nagy sebességgel forog, a felszívott vizet, vagy egyéb folyadékot az un. diffúzoron keresztül vezeti át a szivattyú házába, ahol az ejektoron lévő lyukakon át a folyadék egy részét melynek magasabb lesz a nyomása visszavezeti a szívótérbe, ahol az lényegesen gyorsabban áramlik, mint a beszívott folyadék. Ez vákuumot hoz létre, így az esetlegesen fellépő légbuborékokat kidolgozza magából.
Maximális szívómélység kerti szivattyú esetén
A Jet rendszerű szivattyúk maximális szívó mélysége 9 méter, de 8 méteres vízmélység esetén már nem ajánlott felszíni szivattyút választanunk. Erre az esetre búvárszivattyút kell alkalmaznunk, ugyanis a vízoszlop kb 9,7 méteren megszakad. A merülőszivattyúk drágábbak, viszont gazdaságosabbak mivel kevesebb energiával ugyanazt a vízmennyiséget képesek továbbítani, mint a felszíni szivattyúk.
Alkalmas-e a kerti szivattyú szennyezett víz szivattyúzására?
Kialakításuknak köszönhetően magasabb homoktűrésük van, mint a búvárszivattyúknak, azonban nem ajánlottak erősen szennyezett, zagy folyadékok szállítására. Erre a feladatra szennyvíz szivattyúkat ajánlunk.
A kerti és a merülő kútszivattyúk közötti különbség
A leglényegesebb különbség a motor kialakításában van, a kerti szivattyúk egy, a búvárszivattyúk több járókerekesek. Felszíni szivattyú esetén védeni kell azt fröccsenés ellen, a búvárszivattyúknak pedig akár 10 bar nyomásnak is ellent kell álljanak. A kerti szivattyúkat védeni kell fagy ellen, ha víz marad benne és megfagy, könnyen megrepesztheti a szivattyúházat.
A felszíni szivattyúk ára
A lakossági felhasználásra szánt felszíni szivattyúk ára között nincs nagy különbség. Az általunk forgalmazott Leo XJWm kínai kerti szivattyúkhoz minden alkatrész kapható és elérhető.
A kerti szivattyúk javítása
Az ember rengeteg ajánlat közül választhat, hiszen a boltokban, az interneten óriási a kínálat. Sajnos az olcsóbb szivattyúk általában nem javíthatók, vagy javításuk nem éri meg. Az olcsó kínai kerti szivattyúkat jobb elkerülni, hiába van azoknak vonzó nevük.
Az áruházakban kapható szivattyúkhoz szinte semmilyen alkatrészt nem lehet beszerezni, javításával így senki sem foglalkozik. Az általunk forgalmazott szivattyúkat mint pl. a Pedrollo vagy a Leo az egész országban ismerik, és kiépült szervizhálózatuk van, így meghibásodás után nem kell eldobni és venni egy másikat. A Grundfos és Wilo szivattyúkhoz is kaphatók alkatrészek, azonban áruk jóval magasabb ezért a Leo. Nero és a Pedrollo kiváló választás lehet.
Homokszűrők használata
A magyarországi kutak többsége sajnos homokol, így meglehetősen gyakran van szükség homokszűrőre. A homokszűrőnek a szivattyú nyomóoldalára kell, hogy legyen telepítve ugyanis a szívóoldalon beépített szűrő nagy ellenállással rendelkezik, ami miatt jelentősen megnő a szívási veszteség,
A felszíni szivattyúk 8 méter esetén már csak szívóteljesítményük 40 %-át képesek továbbítani. Amennyiben a szívóoldalon homokszűrő van beépítve, ez a szívóteljesítmény még jobban lecsökken. A kerti szivattyúk 40-60 méter magasra is képesek a vizet nyomni, így a nyomóoldalon nem kapunk ilyen szintű veszteséget, amely megnövelhetné a villanyszámlát vagy leterhelhetné a motort és a hidraulikát. Amennyiben a szivattyút így használjuk, idővel csak a tengelytömítése fog elkopni.
Kerti szivattyúk karbantartása
A kerti szivattyúból ősszel ki kell engedni az összes vizet. Ezt megtehetjük úgy, hogy fejjel lefelé fordítva ide oda mozgatjuk, míg teljesen ki nem ürült. Így a fagy miatt nem tudja az szétnyomni a szivattyú házát. Tavasszal mikor a fagyoknak vége, újra üzembe lehet helyezni. Ehhez előbb ellenőrizni kell, hogy a szivattyú motorja szabadon tud-e forogni, nincs-e megszorulva. Amennyiben letapadt volna a tengelytömítés és szorulna, távolítsuk el a ventilátor deknit és kézzel mozgassuk meg a lapátkereket. Amennyiben ez nem megy, használhatunk fogót e művelet elvégzéséhez.
Ha a szivattyú hangossá válik, akkor nagy valószínűséggel elkopott a tengelytömítése, amely vagy természetes kopás miatt történt vagy beázott a motor és berozsdásodott. A rozsdásodás miatt, ha sokáig nem használjuk a szivattyút, lehet, hogy az el sem tud indulni. Amennyiben víz jutott be a motorba, úgy a csapágyakat és a tengelytömítést is ki kell cserélni.
A szivattyú élettartama
Szivattyúink nagy részére 2 év garanciát vállalunk. Amennyiben a szivattyút megfelelő körülmények között és védelmi eszközök mellett üzemeltetjük, úgy akár 10 évet meghaladó élettartam is várható.
A felszíni, kerti szivattyúk könnyen javíthatók, alkatrészellátásuk biztosított. Azonban ajánlott, hogy teljesítményben megfelelő szivattyút vásároljon, melyhez bátran forduljon kollégáinkhoz tanácsért.
Miért a szivattyuszaki.hu-tól vásároljon?
Több mint 20 éves szakmai tapasztalatunk, és rengeteg elégedett vásárlónk miatt bizton állíthatjuk, hogy a szivattyuszaki.hu a legjobb választás amennyiben szivattyút keres. Akár másnapi kiszállítással, biztonságos fizetéssel, hivatalos jótállással várjuk kedves vevőinket.