Mikor kell hidrofor tartályt beszerelnem?
A hidrofor, tágulási vagy puffer tartály házi vízellátáskor kell, legyen szó akár frekvenciaváltós vízrendszerről. Ajánlott az áramláskapcsolóval rendelkező rendszerekhez is egy kisebb puffer tartály.
A hidrofor tartály amikor a szivattyú nem megy, tárolja a vizet, a szivattyú által feltermelt nyomáson. Ezért a szivattyúnak nem kell minden csap nyitáskor elindulnia, amíg a nyomás le nem esik a tartályban addig a szivattyú nem kapcsol be újra. Ezzel a gyakori ki- és bekapcsolástól védjük a szivattyúnkat, ami lényegesen megnöveli annak élettartamát. Ha óránként több mint 20-szor kapcsol be a szivattyú, akkor az hosszú távon nem egészséges neki, könnyen túlmelegedhet és meghibásodhat. Ez attól van, hogy bekapcsoláskor a normál üzemódnál használt áramerősségnek az akár 5-szörösét is felveheti a szivattyú. Ez nem csak túlmelegedést okozhat, hanem akár a tekercs szigetelésének megolvadásához is vezethet, amit igen költséges megjavítani.
A hidrofor tartály csökkenti a kalapácsütést, rugalmasabbá teszi a csőhálózatot.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)
Álló vagy fekvő puffer tartályt vásároljak?
Fekvő hidrofor tartályok általában maximum 300 literes kivitelig kaphatók, álló kivitelben pedig 50 literestől 10000 literesig. Fekvő tartályoknál nagy eséllyel a gumimembrán terhelhetősége miatt van ez a határ.
Hogy fekvő vagy álló puffertartályt vásároljunk, azt a telepítés helye határozza meg. Ha a vízszint 8 méternél feljebb van, akkor felszíni szivattyúkat szokás telepíteni, ebben az esetben a fekvő tartályra rá lehet építeni a szivattyút. Búvárszivattyú esetén ajánlottabb álló tartályt beszerezni, mely helytakarékosabb megoldás.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)
Hidrofor tartály méretek, és melyiket válasszam?
Egy alapbeállítású nyomáskapcsoló esetén, aminek 1,5 BAR a ki- és bekapcsolási érték közti különbség, amennyiben a tartály előtöltési nyomása a bekapcsolási érték 90 százaléka, akkor a tartály kapacitásának 20-30 százaléka nyerhető ki. Amennyiben kisebb vagy nagyobb ez a nyomásérték, akkor ennél még kevesebb víz nyerhető ki a puffertartályból, továbbá a gumimembrán élettartama is jelentősen kisebb lesz.
Minél nagyobb teljesítményű a szivattyú és gyakoribb a bekapcsolás, annál nagyobb puffertartály a javasolt. Nem ajánlott a felhasznált napi víz mennyiségénél nagyobb hidrofor tartályt választani, mert a benne maradt víz fertőzésveszélyessé is válhat.
A legnépszerűbb hidrofor rendszereink 24 vagy 60 literes tartállyal vannak szerelve.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)
Régi vaslemez tartály kiváltása
Egy hidrofor tartályból vásárlóink tapasztalata alapján kb. kétszer annyi vizet lehet kinyerni egy be- és kikapcsolás között az ugyanakkora méretű lemeztartályból. Tehát kiváltás esetén akár a fele akkora hidrofor tartály is megfelelő lenne, azonban a szivattyú kímélése érdekében a legjobb ha ugyanakkora méretűt váalszt.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)
Hogyan tartsak karban egy hidrofor tartályt?
Ajánlott 6 havonta ellenőrizni az előtöltési nyomást, ugyanis bár a rendszer zárt, de a gumimembránon keresztül szép lassan szökik a levegő. Ilyenkor a membrán kinyúlik, és gyengül az anyaga, mely akár a szakadásához is vezethet.
Egy hidrofor tartály karbantartása nagyjából ennyiben ki is merül.
Amennyiben az általunk forgalmazott Global Water System tartályait választja, úgy 5 évig nem szükséges leellenőrizni még a nyomást sem, ugyanis benne a gumi nem tágul csak egyik oldalról a másikra átfordul, nem diffundál.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)
Hogyan ellenőrizzem a nyomást és mi a helyes beállítás?
Első lépésként áramtalanítsa a szivattyút. Utána nyisson ki egy csapot és várja meg míg a víz ki nem folyik. Ekkor a tartályban lévő levegő összepréseli a gumimembránt. Mikor ez megtörtént, fogjon egy légnyomásmérőt és helyezze rá a tartályon lévő szelepre, mely a műanyag kupak alatt található. Ez a szelep hagyományos szelep, ami az autók kerekein is van. A tartályok gyárilag 1,5 BAR-ra vannak felfújva, de az optimális nyomás a bekapcsolási érték -10%-a, tehát 0,9-szerese.
Tévhit, hogy a puffer tartály hozza létre a nyomást a rendszerben. A valóságban ez csak tárolja. A szivattyú teleszívja a gumimembránt, mely a levegő ellenében így nyomás alá kerül.
Vissza az oldal tetejére. (Klikk ide!)